SAYFA YÜKLENİYOR...
10. BÜLTEN
Tarih    :  24.10.2013
Toplantı Yeri    :  Best Westhern Khan Otel
Kulüp Toplantı No    :  940
Dönem Toplantı No    :  13
Üye Sayısı    :  26
Katılım Oranı    :  % 62
İlk gelen üye    :  Mehmet Ali Koç
Son gelen üye    :  Mustafa Eren

Bu gece program yüklü. Misafirlerin tanıtımı ve duyurulardan sonra Başkan Elvan Meslek Hizmetleri Ödül  törenine geçti. Bu yıl Kulübümüzün Meslek Hizmetleri Ödülü Büyükşehir  Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı  Adem Akyürek’e verilecek. Genel Sekreterimiz Azize ,Adem Bey’in gerçekleştirdiği projeleri sayarken  yoruldu. O kadar uzun bir liste ki.. Adem Bey yaptıkları ile çoktan hak etmiş ödülleri. Kulübümüzün  Meslek Hizmetleri Ödülünün, böyle çalışkan ve birçok engele rağmen   mesleğini icra eden bir şahsa verilmesi hepimizi çok mutlu etti.

Daha sonra Guvernorumuz söz aldı. Rotary benim için yaşam biçimidir diyerek söze başladı ve West Minister Manastırında bir  papazın mezar taşında yazılanları aktararak sözlerine devam etti ; ‘’ Genç iken dünyayı değiştirmek istedim, olmadı.Akıllanınca dünyayı değiştirmek yerine ülkemi değiştireyim dedim,olmadı. Biraz yaşlanınca kendimi değiştireyim dedim. Hasta yatağına düşünce de keşke önce kendimi değiştirmekten başlasaydım dedim’’.  Yaşamları değiştirmek.. Guvernorumuz Gürkan Olguntürk bizim ‘’yaşamları değiştirme’’ misyonumuz olduğunu vurguladı. Ana projesinin               ‘ dostluk’ olduğundan dem vurarak  herşeyin sevgi ile mümkün olabilecğini ifade etti. 

2430 Bölge dünyadaki 2. Büyük bölge imiş  ve 30 Haziran 2013 tarihi itibarıyla Türkiyede 2123 Rotaryen varmış. Azımsanacak bir güç değil ama çok daha fazla olabiliriz. USA daki Asamblede üye artış hedefi sorulduğunda  diğer guvernorlerden %5 veya % 2 gibi cevaplar alınırken   Gürkan Olguntürk üye artış hedefinin %100 olduğunu söylemiş. Bir Rotaryen- bir üye  sloganı ile hepimizden dönem boyunca 1 aday önermemizi bekliyor. Ülkede dolaşan kara bulutları dağıtmak ve ses çıkarabilmek için çok olmamız gerektiğini vurgulayan Guvernorumüz bu hesapla eşlerimizle birlikte 8000 ‘leri bulabileceğimizi söyledi.  Daha sonra sözü eşi Rana Hanıma bıraktı. Rana Hanım kendisinin  Rotary Ailesinin bir üyesi olduğunu ve   bunun 3 nedeni olduğunu söyleyerek söze başladı.

’1)Eşime Rotaryi ben tanıttım.  2) 1994 yılında Rotaryen eşi olmama rağmen Ana Komite Başkanlığı ile görevlendirildim. O yıl ‘’Çocuk İhmal ve İstismarı ‘’ konusunu çok yönlü işledik ve sonucunda konuyla ilgili TBMM de kanun çıktı.’’Hızlı okuma yazma ‘’ kursları açtık ve bu kadar çalışma ve proje sonucunda Bölgemiz beni ‘Paul Harrıs Dostu’yaparak ödüllendirdi.3) Kariyerimde yaptığım çalışmalar sonucunda Meslek Hizmetleri Ödülü aldım. 

‘’Rotary Ailesi’’ hitabı  ilk kez 2003 yılında  telaffuz edilmiş. Bu çok önemli . Rotary’i ailecek yaşarsak çok keyifli ve güzel oluyor. Ben bu ailenin ferdi olmaktan çok mutluyum Biz Rotaryde iki şey bulduk. Dostluk ve hizmet.  İki şeyin problemleri çözebildiğini gördük ;Tebessüm ve sükut  . İki şeyin önemini anladık ; Sevgi ve bilgi.  İki şeyin vazgeçilmez olduğunu biliyoruz; Vatan ve bayrak. İki şey için canımı veririrm ; Atatürk ve cumhuriyet !!’’

 Rana Hanım alkışlarla sözlerini bitirdi ve gönüllerimizi fethetti. 

Guvernorumuz Gürkan Olguntürk konuşmasının ikinci bölümünde bir asker ve tıp doktoru olduğunu anlattı. Rotary toplantılarına askeri üniformayla gittiği günlerden söz etti.  Rotary’nin uluslararası boyutunun güzelliklerinden söz ederek ‘Eşleşmiş Bağış’ projelerini yapmamızı  önerdi. Rotary Vakfı artık büyük projelere sıcak bakıyormuş. 30 bin dolardan başlayan projeler ,Kulubun 1000  dolar katkısıyla bile gerçekleşebiliyor. Bu konuda bilgilenmek için mutlaka Rotary Vakıf seminerlerine katılmamız gerekiyor. Bu sene 16 Kasım da Rotary Vakıf semıneri  yapılacak. Katılım şart …

Projelerde devamlılık konusunun da çok önemli olduğunu örneklerle anlattı. USA daki Asamblede bağış toplama hikayesini de bizimle paylaşan Guvernorümüz, Asamble  başlangıcında 674 bin USD olan bağış miktarının Asamble sonunda 1.200.000 USD yi bulduğunu söyledi ve  Dünya Başkanının espri ile  herkese ‘fırst class ‘ rozeti taktığını anlattı. Rotary Vakfına 25 usd  ila 100 usd arasında bağış yapan herkese bu rozetin takılacağını söyleyerek konuşmasını ‘huzurun olduğu yerde barış vardır’ sözleri ile bitirdi.

 Bu gece aynı zamanda Aspendos Rotaract Kulubunun de resmi toplantısı idi. Başkanları Sinem Gülcan da söz alarak  Kulup duyurularını yaptı ve Guvernore teşekkür etti.

 Bültenin sonuna geldik, hepimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun !! Haydi yürüyüşe !!

Mutlu ve Sağlıklı Günler Dilerim

Asuman Tarıman

Bülten Sorumlusu

 

 

 

 

 

ULUSLARARASI ROTARY BAŞKANI
2430. BÖLGE GÜVERNÖRÜ
ASPENDOS ROTARY BAŞKANI
DÖRTLÜ ÖZDENETİM
MUTLU GÜNLER
  • Sabine Kayacan 27 ekim doğumgünü
  • Kıvanç Tonguç 28 ekim doğumgünü