SAYFA YÜKLENİYOR...
6. BÜLTEN
Tarih    :  20.08.2013
Toplantı Yeri    :  Best Westhern Khan Otel
Kulüp Toplantı No    :  932
Dönem Toplantı No    :  05
Üye Sayısı    :  26
Katılım Oranı    :  % 65
İlk gelen üye    :  Mehmet Ali Koç
Son gelen üye    :  Hasan Şirin

BAŞKANIN MESAJI :

 SEVGİLİ DOSTLAR,

            Çok keyifli bir toplantının ardından sözlerime size teşekkür ederek başlamak istiyorum. Toplantıya yüksek katılımınızla beni gururlandırdınız, mutlandırdınız.Varlığınız EXPO Genel sekreteri ve ekibinin de dikkatini ROTARY’ e çekmesini sağladı.

Türkiye nin şimdiye kadarki en büyük uluslar arası projesinde ROTARY’ nin yerinin olması gerektiği, sizlerin sayesinde tescil gördü.

             Sevgili dostlar, EXPO 2016 Türk rotarysi ve bizim için ses getirecek pek çok projeyi içinde barındırmaktadır.O halde işin mutfağına girip başından itibaren her aşamasında yer almamız kulübümüz,Türk Rotarysi ve kentimiz için büyük yarar sağlayacaktır.

 O halde hepinizi Cuma günkü EXPO 2016 temel atma töreninde görmek dilegi ile hoşça kalın,sevgiyle kalın

 RTN. ELVAN YILMAZ

Herkese merhaba ,                                                                                                                                       

Bülten sorumlusu sevgili Ebru’nun geçici ve olası rahatsızlıkları nedeni ile bu görev şimdilik bana verildi. Ana Komite  Başkanı sevgili Banu ‘nun   teklifini  kabul ederken , 13 yıl evvel benim Başkan, Elvan’ın bülten yazıcısı olduğu günlere bir an gidiverdim ve ister istemez aklıma Rotary  Çarkının  durmaksızın dönmekte   olduğu düşüncesi takıldı. Elvan bülten işini çok güzel ve özverili yapmıştı, umarım ben de toplantılara katılabildiğim sürece benzer bir performansı yakalayabilirim.

Toplantıya katılanlar için şimdi yazacaklarım bir tekrar olacak, olsun bazı noktaları belki kaçırmışsınızdır ve bu satırları yazan Bülten Yazıcısı size hatırlatmış olur;

Bu haftaki konuşmacı konuğumuz Ufuk Bodur( Expo Ajans Genel Sekreter Yardımcısı) ve Selami Gülay ( Expo 2016 Ajans Genel Sekreteri) rekor düzeyde  destek ekibi  ( toplam 8 kişi )ile toplantımıza katıldılar. Konu ilginç ;Expo 2016. Türkiye’nin en uzun soluklu ve  en büyük  uluslararası projesi. Hepimizi doğrudan veya dolaylı ilgilendiren çok önemli bir konu. Konuşmacı Ufuk Bodur ‘un 30 yıllık bürokratlık  geçmişi var.Çalışma hayatındaki yerleri  o kadar hızlı sıraladı ki , doğrusunu isterseniz pek not alamadım. Haaa, bu arada hemen söylemeliyim; benim bültencilik teyp  veya video çekimleri ile olmayacak. Çünkü onu tekrar deşifre edip yazıya dökecek zamanı yaratmam zor. Toplantıda  kaleme kuvvet aldığım  notlarım bültenimizin çatısıdır.

Ufuk Bodur  Expo 2016 ile ilgili şu ana kadar neler yapılmış ve neler planlanıyor  bunları görsel sunumla bize anlattı. Bu işlerin start alabilmesi için önce kanunun çıkmasının beklendiğini ve kanun çıkması ile de hızlı bir şekilde ilerlendiğinin altını çizdi. Expo 2016 Aksu’yu geçer geçmez sol taraftaki 150 futbol sahası büyüklüğündeki  arazide kurulacak. Teması  ‘çocuk  ve çiçek’ olarak tespit edilen Fuarın  ‘Evrensel  Botanik Sergi’ hüviyeti  ağır basıyor.ARTI- KOBA  isimli ortak  girişimci  firma ihaleyi kazanmış. Şu anda proje ve danışmanlık işleri bu firma tarafından yürütülüyor.  Şimdiden çalışmalar başlamış.  Sergi alanındaki 103 adet eski binanın 96 adedi yıkılmış, 7 si de restore ediliyor. Bölge nin coğrafi konumu nedeni ile drenaj çalışmalarına ağırlık veriliyor. 5200m lik bir sedde ile Aksu Nehrinin taşma ve sel ihtimallerine tedbirler alınıyor. Bitkilendirme çok önemli. Hangi ağaçlar dikilecek?  Türkiye’nin muhtelif yerlerinde tespit edilen Çınar,Ardıç,Harnup ve Zeytin ağaçlarının transplantasyon yolu ile bölgeye getirilmesi planlanıyor. Çevre yolları ,kavşak çalışmaları ,yeni bağlantı yolları  ( kuzey ve kuzey batı yönünde)  bu yıl içinde Karayolları tarafından ihale edilecek. Enerjisı  Aksu trafosundan, suyu Güloluk köyünden temin edilecek. Atık su için ise Lara Atık Su tesislerinden faydalanılacak. Master planın hazırlanması ve jeolojik etüdlerin tamamlanması için planlanan süre 300 gün ! 5 farklı gölet isteniyor.Bunların peyzajları için ödül almış mimarlar çalışıyormuş..

Tanıtım ve etkinlik faaliyetleri için bugüne kadar 250 tanıtım etkinliği gerçekleştirilmiş.Konferanslar, toplantılar düzenlenmiş. Mega Boardlarda duyurular halen yapılmakta. Expo pulları ve’ ilk gün zarfları’  çıkarılmış. 100 e yakın katılımcı ülke bekleniyor. Hükümet  adına davetiye mektupları gidecek.

Sunum tamamlanıp bu bilgileri aldıktan sonra doğal olarak arkadaşlarımızın aklına pek çok soru takıldı. Expo 2016 bittikten sonra bu kocaman alanın ne olacağı konusu, hangi ülkelerin stand alacağı , transplantasyonu yapılan ağaçların zarar görüp görmeyeceği , günde kaç ziyaretçinin geleceğinin  tahmin edildiği  vb.. Alınan cevaplardan 6 aylık süre içinde 8 milyon ziyaretçinin beklendiğini, bunun 5 milyonunun yabancı olacağını tahmin ettiklerini  öğrenmiş olduk  ama diğer soruların cevaplarının  biraz belirsiz olduğunu bu satırların yazarı hissetti. Her şeye rağmen bu güzel proje sonuna kadar  desteklenmeli . Zaten  Başkanımız  Elvan da toplantı sonunda konuşmacılara teşekkür ederken Rotary’nin  bu muhteşem projede  yer almak istediğini ve desteklerini  hiç bir şekilde esirgemiyeceğinin altını çizdi. 

Sevgili dostlar, her hafta sizlere toplantı özetini vermenin yanı sıra elimden geldiği ölçüde Ulusal  ve Uluslararaı Rotary haberlerini de çok kısa aktarmak gibi bir düşüncem var. Umarım okunurum  !!

 

U.R. den kısacık haberler;

New York Times gazetesi geçtiğimiz günlerde ön sayfa kapaktan haberinde Rotary’e yer verdi. Konu polionun ( çocuk felci) dünyadan artık yok olmaya yakın olması. Pakistanda   (  3 endemik polio ülkesinden biri)  Rotaryenlerin polio için verdikleri mücadelenin  hikayesi tirajı çok yüksek olan bu gazetede anlatıldı.  Ayrıca The Wall StreetJournal  gazetesinde de  Rotary Vakfının, Bill  ve MelindaGates Vakfı ile yaptığı iş birliğinden övgü ile söz edildi.

2015-16 UR Başkanı K.R.’Ravi’ Ravindran’ın  ,Colombo Rotary Kulubu ( Sri Lanka)  aday adaylığı kesinleşti.

Başkan Elvan’ın  duyuruları

* 22 Eylülde panayır var ! Takviminizi ayarlayın lütfen

* 5-8 Eylülde Samsun Rotary Kulübünün Engelliler Kampı. Bir engelli öğrenci gönderilecek.

* 4-6 Ekimde İzmir’de Rotary Vakıf Semineri yapılıyor. Bizden birilerinin de katılması gerekir.

* Dostluk değişim programı tarih ve detayları belli oldu. Washington, Pensilvanya ve Hindistan..

Detayları 2430 Bölge sayfasından veya Başkan Elvan’dan alabilirsiniz.

* Ağustos ayı Üyelik  geliştirme ayıdır. Kulübümüze  Üye kazandırmak  hepimizin görevidir !

Bu haftalık bu kadar. Bu satırları yazarken e mail aldım. Gelecek haftaki toplantımız iptal edilmiş, yerine Expo 2016 nın açılış törenine iş yeri gezisi niteleğinde gidiyoruz. Davetiye hepinize geldi.

Kalın sağlıcakla.

Asuman Tarıman

Bülten Yazıcısı 

 ULUSLARARASI ROTARY BAŞKANI
2430. BÖLGE GÜVERNÖRÜ
ASPENDOS ROTARY KULÜBÜ BAŞKANI
DÖRTLÜ ÖZDENETİM
MUTLU GÜNLER
  • Zafer Kayacan 23 ağustos  evlilik yıldönümü
  • Ali Eroğlu 24 ağustos  evlilik yıldönümü
  • Veli Ilıkan 24 ağustos doğumgünü