SAYFA YÜKLENİYOR...
21. BÜLTEN
Tarih    :  04.03.2014
Toplantı Yeri    :  Best Westhern Khan Otel
Kulüp Toplantı No    :  957
Dönem Toplantı No    :  30
Üye Sayısı    :  29
Katılım Oranı    :  % 48
İlk gelen üye    :  Aysun İnal
Son gelen üye    :  Mustafa Torgaç

Sevgili Dostlar,

Bugün toplantı başlarken geçen haftanın bülteni ile ilgili quiz sorusu sormaya yeltendim bir ara, ama sonra vazgeçtim. Çünkü hislerim geçen hafta bülteninin pek okunmadığını söylüyordu. Nitekim Başkanıma gözlerinin içine bakarak sordum; ‘’okumadın değil mi? ‘’. Mahçup ve üzgün ‘’hayır okuyamadım ama ilk işim bugün okumak olacak‘’dedi. Bir başka arkadaşımı daha mahcup etmemek adına başka da kimseye sormadım. Evet dostlarım, bültenler sıkıcı geliyor olabilir, ben kendi adıma verdiğim sözü tutmanın huzuru ve o günkü konuşulanları bir kez daha yazarken hatırlıyor olmanın mutluluğu içinde tekrar hemen kaleme sarıldım. Gördüğünüz gibi gerçek bir optimistim. Motivasyonum ne kadar sürer bilmiyorum. Bu arada GDB Hasan Şirin dostuma teşekkür ederim, uzaklarda da olsa ses verdiği için..
Elvan Başkan Kulübümüzün 957. Döneminin 30. Toplantısını dönem sloganı ile açtı. Bugün güzel haberlerimiz ve duyurular çok.
En iyisi Ahmet Hakan modeli madde madde yazayım ... 

1)      Bugünkü toplantımızda iki yeni bayan üyemiz Sevgili Aysun İnal ve Nihan Kalender      bizlerle birlikte idi. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe denk gelen bu ayda aramıza iki yeni bayan üyenin katılmasının çok anlamlı ve hoş olduğu kanaatindeyim. Yeni üyelerimizin rozet takma törenleri henüz yapılmadı ama ben her ikisine de aramıza hoş geldiniz diyorum

2)      Azize’ye gönülden teşekkürler !! Bir adayımız daha Georgia Bursuna kabul edildi !! Azize’nin aday gösterdiği ve bizzat takip ettiği Baran Özbek aynı zamanda bu sene Kulubümüzün düzenlediği 83. RYLA birincisi olan gencimiz.  Georgia bursunu kazanmış, haberi yeni geldi. Hepimiz çok sevindik. Sevgili Baran halen Bahçeşehir Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümünde %100 burslu okuyor.Öğreniminin bir  yılını Georgia Eyaletinde bir Üniversitede yapacak. Ulaşım hariç tüm okul ve konaklama masrafları Georgia Rotaryenleri tarafından karşılanacak. Böylece USA/Georgia’ya bugüne kadar toplam 5  öğrenci göndermiş olacağız. Sanırım Türkiye içindeki rekor bizim Kulüptedir. Elvan Başkan yine güzel bir haberi de arkasından bizimle paylaştı. Geçen yıl gönderdiğimiz Öyken Cesur isimli gencimiz bildiğiniz gibi mezun oldu ve General Elektirik firmasına uzun dönem internship olarak kabul edilmiş. Firmanın Öykeni seçmesindeki en büyük etkenlerden biri mutlaka USA da 1 yılını geçirmiş olması diye  tahmin ediyoruz.

3)      GDB  Münciye artık SKAL International Antalya ‘nın Başkanı. Uzun yıllardır Yönetimde görev alan Münciye,SKAL Başkanlık zincirini geçen hafta Marmara Otelde yapılan şık bir törenle teslim aldı.Başarılar diliyoruz.

4)      Üyemiz İbrahim Öz ecza deposunu büyütmüş, işlerini daha da yoğunlaştırmış. Cash & Carry sistemi ile yeni bir boyutta devam edecek. Elvan Başkan açılışa gittiğini ve arkadaşımız ile çok büyük bir gurur duyduğunu bizimle paylaştı.

5)      Kulübümüze bir bebek geldi !! Sevgili Ebru ve  Soner’in bir oğlu oldu Uğur Ata’ya şanslı ,sağlıklı mutlu ve uzun bir ömür dileriz.

6)      Elvan Başkan bir kez daha duyurusunu yaptı,  bülten yazıcısı olarak ben daha önce de yazmıştım ama bir kez daha yazalım ; Üyemiz Ali Bal Rotary vakfına 100 usd lık bir bağış yaparak  bu yıl için toplam 200 usd bağış yapmış oldu.Teşekkürler Ali!

7)      Elvan Başkan, Kulübumuzdeki paralel yapıdan söz etti ve  kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutlama bahanesi ile Arıcı Çifliğinde kahvaltı organizasyonunu yaptıklarını açıkladı. Kahvaltı 9 Mart Pazar günü .

8)      15 Mart Cumartesi gecesi Rotaractlar ‘’Oldies but Goldies’’ adı altında bir organizasyon yapıyorlar. North Shields. 1 kişi 20 TL .

9)      8 Martta Haşim İşcan Salonlarında dans gösterisi. Saatini bilmiyorum. Not edememişim .

10)   Bir de üzücü haberimiz var. Sabine Kayacan ( Zafer eşi) ‘ın babası Almanyada vefat etti.Başsağlığı diliyoruz. 

Elvan Başkan Dünya Kadınlar Günü münasebeti ile bizlere  kısa bir video sundu. Sunumu Sabancı Şirketi hazırlamış. Kadınlara yönelik ve başlığı ‘’ Changemakers’’  yani  Türkçesi ‘’ Fark Yaratanlar’’. Zevkle izledik. 

Konuşmacı konuğumuz Doç Dr. Ayhan Mesci.  Akdeniz Üniversite’sinden 1999 yılında mezun olmuş bir Tıp Doktoru. Dolu dolu bir CV si var. Kısaca söylersek Gastrointestinal hastalıkların , morbid obezitenin ve metabolik hastalıkların laparoskopik cerrahi tedavisi ile ilgilenmekte.

Sayın Mesci obezitenin tarifini anlatırken aynı zamanda videolu sunumuyla bu tanıma kimlerin girdiğini anlatarak konuşmasına başladı. Bu teşhisi yaparken vücut kitle  endeksinin en önemli kriterlerden biri olduğunu  söyledi.Insülin direnci ile ( bir başka deyişle Diabetin erken dönemi)  başlıyor ve  hipertansiyon , rahatsız uykular belirtileri ile birlikte anormal ve aşırı yağ birikimi  oluşuyor. Vücut kitle direnci 30 un üzerinde olanlar  obez tanımına giriyor. Vücüt kitle direnci nasıl hesaplanır? Boy ölçünüzün karesini alın, Kilonuzu, çıkan rakkama  bölün. Haydi ben kendimi feda edeyim ve size vücut kitle direncimi buradan ilan edeyim; Boyum 1.58 m.x 1.58m.  = 2.49     Kilom   67 kg   2.49 =26.9(Bülten yazıcısının vücut kitle direncidir.) Çok şükür bu satırların yazarı  obez çıkmadı  ama 25 üzeri olduğu için ‘’kilolu’’sınıfına giriyor.Bu sonuç hiç de sürpriz değil. Herkes kendini bilir;)

 Cerrahi yöntemler  muhtelif şekillerde yapılıyor.

-Mide kelepçesi  takılması( artık pek yapılmıyormuş)

-Tüp Mide . Çok sık uygulanıyormuş

-Mide by pass sistemi

-On iki parmak barsağı by pass sistemi

Ayhan Mesci özellikle mide by pass ve barsak by pass sistemlerini video ile şematik bir tarzda anlattı. Gerçekten çok ilginç. Hem de tüm bu ameliyatlar laparoskopik sistemle yapılıyor.

Türkiyede obezite oranı kadınlarda  %37, erkeklerde %23 imiş. Ameliyatlarda risk var mı sorusuna cevap; ‘’ tabii var ama laparosskopi ile yapıldığında risk çok azalıyor’’. Hasta ne kadar zamanda kilo veriyor? Kilo kaybı süresi ameilyattan sonra 18-24 ay sürüyormuş. Tekrar kilo alır mı ?  Evet alır, eğer beslenmesine dikkat etmez ise. İdeal yaş olarak 16-65 yaş deniyor ameliyat için, ama tabii her hastanın durumuna göre bunlar değişken kriterler.

Ayhan Mesci Bey’e bize aydınlattığı için çok teşekkür ederiz. (Not ; Toplantının sonuna doğru baktığımızda arkadaşlarımızın çoğu tabağını bitirmeden bıraktı..)  

 Hatırlatma ; 18 Mart günü yeri henüz belli değil ama Kulubumüzün 20. Yılını kutlayacağız. Ajandalarınıza LUTFEN not ediniz. 

Sevgiler

Asuman TARIMAN

 

 

ULUSLARARASI ROTARY BAŞKANI
2430. BÖLGE GÜVERNÖRÜ
ASPENDOS ROTARY BAŞKANI
DÖRTLÜ ÖZDENETİM
MUTLU GÜNLER
  • Rengin Arman 06 mart doğumgünü
  • Yiğit Kaur 06 mart doğumgünü