SAYFA YÜKLENİYOR...
20. BÜLTEN
Tarih    :  25.02.2014
Toplantı Yeri    :  Best Westhern Khan Otel
Kulüp Toplantı No    :  956
Dönem Toplantı No    :  29
Üye Sayısı    :  26
Katılım Oranı    :  % 43
İlk gelen üye    :  Tevfik Aydın
Son gelen üye    :  Macit Günel

Sevgili dostlar,

Bu bülten yazma işi ciddi bir sorumluluk getirdi başıma. Salı günü  geçti bitti ,bugün Cuma oldu halen yazamadım diye dert ediyorum kendime. Hemen işi bitirmem ve hafta sonu olmadan göndermem gerek..Haydi bakalım siz okuyun , ben yazıyorum :) 

24 Şubat Salı günü Elvan Başkan yine her zamanki bakımlı ve enerjik halleri ile Kulübümüzün 956. Döneminin 29.  toplantısını  ‘’Rotary ile Yaşamları Değiştirin ‘’ sloganıyla  açtı. Bugün toplantımıza  yeni üyemiz sevgili Ali İhsan Gür’de katıldı. Bu  satırların yazıcısı olarak ilk kez tanıştığım için  ve de Bülten  kanalı ile toplantıya gelemeyen dostlarımıza duyurmak  maksadı ile özel bir hoşgeldiniz demek istiyorum.  Rozetinizi  ilk eşli toplantımızda Başkanımız büyük bir zevkle takacaktır. Aramıza hoş geldiniz  Ali İhsan ve Derya

Elvan Başkan’ın her zamanki gibi duyuruları var ;

-         Kurucu Başkanımız Güven Lüleci’nin küçük kardeşi nin vefat haberi. Bu satırlarla tekrar başsağlığı diliyoruz.Allah ailesine sabırlar versin.

-         Şubat ayı Rotary’de barış ayı olarak anılıyor. Çünkü  23  Şubat  Rotary’nin  resmi kuruluş günü . Bu yıl 109. Yıl dönümü tüm dünyada kutlandı. Ülkemizde de Türk Rotary’sinin 60. Yılı için Ankarada  bir tören  düzenlendi.

-         Yaz kampları duyuruları yapıldı.

-         8 Mart Dünya Kadınlar günü münasebeti ile BAKSIFED ( Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu ) tarafından ATSO salonlarında 8 Mart günü saat 10.00 da bir Konfreans düzenleniyor.Katılmak isteyenler gidebilir.

-         Elvan Başkan Dönem görevlerinden olan  ve yapmakla zorunlu olduğumuz  iki projeden bahsetti.

1)      Erken Tanı Konfreansları 2) Okul ve okul öncesi tanıtım günleri

Erken tanı ile ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi ile ortak proje Çocuklarda erken ergenlik ve obezite konulu konfreans.   Bunun için tek olabilecek tarih 29 Mart, yani tam da seçim arefesi. Son karar henüz verilmedi. İkinci proje  (Okul Öncesi Tanıtım Günleri) için ise 23 Nisan günü Cam Piramitte bir organizasyon düşünülüyor. Detaylar daha sonra bildirilecek. 

Duyuruların ardından konuşmacımız kürsüye geldi. Sayın Zeki  Gürses. ASBAŞ  Genel Müdürü. Zeki Gürses önce serbest bölgelerin kısa bir tarihçesini bizimle paylaştı. İlk benzeri yapılanma 1800 lü yıllarda Hollanda ile Almanya liman şehirlerinde olmuş. 1967 den sonra sistem daha çok işlemeye başlamış. Şu anda dünya ticaretinin %20 si Serbest Bölgeler üzerinden yapılıyor. 130 Ülkede 1500 adet Serbest Bölge var. Ama her ülkede ismi değişik olabiliyor, farklı teşvik uygulamaları ile...

Türkiye’de 19 adet Serbest Bölge var. İlk olarak 1927 yılında başlar gibi olmuş ama 1985 de Özal iktidarı ile kanun çıkarılarak uygulama yürürlüğe girmiş.İlk olarak Antalya ve Mersinde kurulmuş. Daha çok ekonomik olarak gelişmiş şehirlerde kuruluyor. Antalya Sebest Bölgesi 14 Kasım 1987 yılında  brüt  634.148 m2 lik bir alanda kurulmuş. Kendine ait bir limanı var ve tabii bu büyük bir avantaj. Üretici firmalar 20 yıllık bir süre ile kiralama yapıyorlar. Nedir Serbest Bölgede iş yapmanın avantajları ? Sorumuza cevap olarak şunlar söylenebilir;

-         Kurumlar Vergisi ödemez.

-         Gelir ve Stopaj vergisinden muaftır.

-         KDV ödemez

-         %100 yabancı sermayeli firma girişimde bulunabilir

-         Alan kirası düşük

Antalya Sebest Bölgesinde 902 Milyon USD ticaret hacmi olmuş 2013 yılında. Bunun %56 sı Yat İmalatı   sektöründen geliyormuş. Yat şirketlerinin sayısı 63, medikal 8, elektronik 7, inşaat 6, maden 5,tekstil ile ilgli firma sayısı da  4 . kalanlar da değişik alanda birkaç firma..

Zeki  Gürses Bey bize Antalya Serbest Bölgesinde  şu anda 3710 kişinin çalıştığını söyleyerek bu kriterde Antalya ‘nın serbest bölgeler içinde ilk 4 de olduğunu gurur duyarak ifade etti. Ayrıca istihdamın %40 ının  kadın,%60 ın ise  erkek olduğunun altını çizdi. İstihdamda medikal sektorü önde imiş.

Yat sektörü sayı açısından  en kuvvetli dal olduğu için bu konuda biraz daha bilgiler aktardı konuşmacımız. Yat sektöründe açığa üretim yapılmıyormuş. Sipariş esasına göre gidiyor. 2007 de 47 adet tekne üretilmiş ( rekor !) 2015 yılı için 40 m üzeri tipinden şu anda 5 adet sipariş varmış. Bunun çok önemli olduğunu da konuşmacımız ayrıca vurguladı. 40m üzeri tekneler yapımı daha zor olan tipler.

Bir diğer güzellik de tedarikçilerin % 30 unun yurt içinden olması. %70 lik malzeme de yurt dışından geliyormuş.

Tekne satışlarının %95 i yurt dışına yapılıyor. Geçtiğimiz yıllarda 13  m boyunda tekneler yapılmış ve Sahil Güvenliğe satılmış.

Zeki bey sözlerini bitirmeden ASBAŞ hakkında da bilgi vermek istedi. %66 sı özel,  %34 ü kamuya ait bir kuruluş. Serbest Bölgenin idari ve finansal işlerinde rol oynuyor.

Arkadaşlarımızın çeşitli soruları oldu,en çok da hiç vergisiz firma tanımı ilgi çekti. ASBAŞ Genel Müdürü Zeki Bey kağıt üzerinde  hiç vergi alınmıyor gibi görünse de aslında  gizli vergileme var dedi. Örneğin ticaretin alış kısmında fon adı altında  %1 lik bir oran, satışta da %9 luk bir oranı devlet tahsil ediyormuş.                                                                                                                        Konuşmacımız bize Antalya Serbest Bölgesinde bugüne  kadar tamamlanmış yatların iç ve dış fotoğraflarından oluşan bir sunumla hepimize birer ‘’ahhh’’ çektirerek konuşmasını tamamladı.

 Bu haftalık bu kadar. Bültenimin okunduğunu anlamak için gelecek hafta Serbest Bölgelerle ilgili küçük bir soru seti hazırlayabilirim, dikkatli olun ! :) 

Sevgiler

AsumanTariman

 

 

-          

 

 

 

 

 

ULUSLARARASI ROTARY BAŞKANI
2430. BÖLGE GÜVERNÖRÜ
ASPENDOS ROTARY BAŞKANI
DÖRTLÜ ÖZDENETİM
MUTLU GÜNLER
  • Ebru Yiğitalp 02 mart doğumgünü